úterý 25. srpna 2015

TIP NA VÝLET: KROMĚŘÍŽ

Na Východní Moravě najdete opravdovou perlu, které se také říká Hanácké Atény - Kroměříž. Svůj titul i to, že je město zapsáno v UNESCU si opravdu zaslouží. My tohle město navšívili s L. minulý víkend, kdy jsme si na nějakou dobu naposledy udělali víkend jen ve dvou :-)Pokud se vydáte do Kroměříže doporučuju zaparkovat u Květné zahrady, kde je parkoviště zdarma, a také zde okruh v tomhle krásném městě můžete začít nebo ukončit jako my. Podle obrácených šipek se vydejte na náměstí, kde každých 14 dnů probíhají od jara do podzimu farmářské trhy (minulý týden to byly Dožínkové). Taky tady najdete řadu vynikajících restaurací i zajímavých krámků, za zmínku určitě stojí minipivovar Černý orel.  


Po občerstvovací zastávce se vydejte na zdejší Arcibiskupský zámek, pokud vás prohlídky nebaví, o kousek dál najdete Arcibiskupské vinné sklepy, kde se nejen můžete podívat a degustovat, ale také jako my nakoupit výborné víno, včetně mešního. Kousek dolů z kopce se nachází unikátní Biskupská mincovna, jediná dochovaná na Moravě. My nechtěli trávit krásné počasí v budovách, a tak naše kroky vedly do Podzámecké zahrady
Podzámecká barokní zahrada je volně přístupná a určitě stojí za návštěvu. Kromě voliér s ptáky a s opicemi tady najdete také minizoo domácích zvířat Paví dvůr. V parku je také řada romantických staveb, například v Rybářském pavilonu najdete kavárnu. 


Květná zahrada, kterou jsme si nechali nakonec, je naopak zpoplatněná, ale návštěva za to stojí. Pozdně renesanční zahrada s krásně upravenými květinami ve stylu Versailles, kolonáda plná zajímavých soch (mimochodem věděli jste, že sochy mají různě velké hlavy, protože si sochař najmul na svou práci pomocníky, kteří svoji práci odflákli?), labyrinty, ptáčnice, králičí kopeček a další ministavby stojí 100 % za zkouknutí. Nenechali jsme si ujít ani rotundu s Focaultovým kyvadlem (které ukazuje otáčení země kolem své osy) stojící uprostřed zahrady.Takže tomuhle výletu bych dala s přehledem 90 %. Kroměříž zvládnete za jeden den, ale nic nezkazíte tím, že se zdržíte dny dva. Výlet je vhodný i pro těhotné, malé děti, seniory a i pro ty, kteří potřebují pohyb bez bariér.


K.

Žádné komentáře:

Okomentovat