sobota 31. října 2015

GEOCACHING

Dnes vám něco povyprávím o našem koníčku, který jsme začali provozovat letos na jaře. Hledala jsme nějakou činnost, která by nás přinutila trávit více času na čerstvém vzduchu, protože popravdě v posledních letech se z nás stali trošku peciválové. Prvně kvůli bydlení na bytě v Ostravě, kdy už se nám nechtělo po práci někam ven a víkendy jsme trávili s rodinou, pak kvůli nedostatku času způsobeného přípravou svatby a přestavbou domečku.
A protože mě nebaví jen tak bezcílně bloumat krajinou, vzpoměla jsem si na článek o geocachingu a hned mě napadlo, že je to správná volba.

A co to vlastně geocaching je? Celosvětově rozšířená hra, kdy podle souřadnic hledáte tzv. kešky (cache), neboli skrýše většinou s pokladem (s drobným předmětem na výměnu, suvenýrem atp.). Když kešku najdete, zapíšete se do papírového logbooku (sešitek) a poté zalogujete na webu. 


Kešky se dělí na:
  • tradiční = podle zadaných souřadnic a případně podle nápovědy najdete ukrytou keš,nejjednodušší, skrývají předměty na výměnu
  • multicache (multikešky) = soubor více míst, kde na konci čeká krabička s logbookem
  • mystery = musíte uhádnout hádanku, abyste získali souřadnice
  • earth cache = speciální geologická místa, kde se nálezce dozví něco zajímavého o zemi
  • letterbox = místo souřadnic se zde využívá nápověd
  • event = setkání kačerů (takhle se říká hráčům) atp.  
Kešky se také dělí podle velikosti a podle obtížnosti. Ty nejmenší XS neobsahují žádné předměty na výměnu a často jsou velmi nenápadné. Co se týče obtížnosti doporučuju si na začátek vybrat ty nejlehčí.

Jak můžete začít hrát a co k tomu potřebujete? Stačí se zaregistrovat na www.geocaching.com a najít si v okolí první kešky. Co se týče vybavení, nemusíte hned pořizovat nákladné GPS zařízení, ale bude vám stačit například GPS v mobilu nebo tabletu, první kešky jsme hledali dokonce podle mapy na známých místech. Určitě si berte sebou tužku a drobné předměty na výměnu, my posbírali doma věci s kinder vajíček, drobné mince atp.
Podrobnější info najdete na https://www.geocaching.com/guide/


Postupně tady na blogu najdete tipy na zajímavé keše, které se nám zatím podařilo odlovit. A pokud někde uvidíte razítko Bublovi, tak to jsme my :-D 

K.

Žádné komentáře:

Okomentovat