pondělí 30. listopadu 2015

PRVNÍ ADVENTNÍ VÍKEND

Advent symbolizuje začátek liturgického roku a zejména pro věřící je to doba očekávání jejich spasitele, doba příprav na Vánoce, rozjímání a dobročinnosti. Pro nás světské je to hlavně doba zklidnění, kdy jsou ukončeny veškeré práce. Už několik let se snažím dosáhnout toho, že si budu advent užívat a nebudu se nikam honit a letos to vypadá, že se to konečně podaří. Vánoční úklid hotov, dárky nakoupené s předstihem, výzdoba částečně udělána první adventní víkend, péct se bude o čtvrtém adventu a mezitím je třeba si užívat blízkosti, pohody a atmosféry blížících se Vánoc.


K adventu neodmyslitělně patří vánoční trhy, letos jsme proto v sobotu 28. 11. navštívili Vánoční jarmark v Rybím domě v Chotěbuzi. Čekala jsem, že trhy budou venku, ale byly nahoře v salónku (až na jeden osamocený stánek). Na cca 10ti stáncích mě zaujaly zejména čaje a koření od firmy Sonnetor (aspoň je nemusím objednávat), inspirací pro mě byly věnce z perníků i krásné krabičky na pastelky.


Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec, tradičně se čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové (modré) a jedna růžová. Fialová (modrá) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Ačkoli každý rok zkouším netradiční aranžmá adventního věnce, letos je tradiční z větviček spolu z ozdůbkami co dům dal v modrobílé barvě (měli jsme modré svíčky:-)).
 

K.

Žádné komentáře:

Okomentovat