pondělí 4. července 2016

LÁTKUJEME

Ano, přesně tak. Nepoužíváme jednoduché, jednorázové papírové pleny jako většina této populace. No a je jasné, že lidé to nechápou. Starší generace, která látkové pleny běžně používala, nerozumí tomu, proč si "přiděláváme" práci. Mladší generace zase dává přednost pohodlí. Ale jsou papírové pleny opravdu pohodlné?

Samozřejmě nikomu látkové pleny nechci vnucovat, ale kdo má zájem, ráda mu své důvody proč sdělím:

EKOLOGIE Víte, že papírové pleny (pokud nepoužíváte eko) se rozkládájí 10 let a že pokud používáte 6 plen denně, tak vyprodukuje dítě 1 tunu těchto plen? Samozřejmě i látkové pleny mají dopad na přírodu - jejich výroba, distribuce i praní mají ekozátěž. Ale dá se snížit. Pokud koupíte pleny přímo od výrobce, nejlépe českého a pokud perete v ekoprášcích v áčkové pračce a nejlépe na noční proud. Ale i kdybyste prali každý den v Persilu a objednali si pleny z Číny, pořád ta zátěž bude menší než u jednorázovek.

EKONOMIE Spočítejte si náklady na celé plenkové období tedy minimálně 18 měsíců a spotřebě 6 plen za den (ale to tedy lituji to dítě) s průměrnou cenou 5 Kč za kus a vyjde vám 16 425 Kč. Látková plenková výbava vyjde na zhruba 7 tisíc + cca 2700 Kč za praní (7 Kč ekologický dětský prací prášek na jedno praní, 10 Kč voda a elektřina na jedno praní, pokud perete 2x týdně). A tohle zní zajímavě ne? Pokud se chystáte na více potomků, tak vám leny vydrží i na dvě až tři děti a úspora je ještě větší. Když navíc budete jako já a výbavu si řádně rozmyslíte - nepodlehnete novým designům kalhotek a budou vám stačit primárně čtverce, pár all in onek, svrchní kalhotky a nějaké vkládací pleny, dostanete se na daleko nižší částku. Navíc i praní mě vyjde možná tak na 1 Kč za domácí prášek (více o mé výbavě s krátkou recenzí a o praní v dalším článku).

VZHLED Odpůrci tvrdí, že zadeček v látkových plenách je velký, že dětem brání v pohybu apod. Tak jak je možné, že moje generace chodila a hýbala se daleko dříve? A mě ten broučí zadeček přijde maximálně roztomilý, navíc u papírovek nikdy nebudete mít takové krásné designy jako u látkových.

PRÁCE Ano, s plenami máte více práce, ale zas na druhou stranu nemusíte běhat do supermarketu a sledovat akce. Látkovky se musí namočit, vyprat, vyžehlit. Opravdu musí? Já pleny skladuju na sucho, propláchnu je vodou, případně potřu žlučovým mýdlem proti skvrnám. Peru navíc 2 pračky týdně na 60, už dávno se nemusí vyvařovat jako kdysi (pouze čtverce před prvním použitím). Žehlím, ale to je pouze moje volba, protože pleny jsou pak měkčí, jinak je doporučováno žehlit pouze prvních 14 dní.

ZDRAVÍ  Existují studie, které prokazují, že papírové pleny můžou mít negativní vliv na vývoj pohlavních orgánů u chlapečků a na jejich plodnost, že způsobují častější opruzeniny a exémy vlivem řady chemických látek. Mnoho maminek si také stěžuje, že děti jsou pohodlné a chtějí déle čůrat do plíny místo na nočník (ale to je hodně subjektivní).

MÝTY O látkovkách existuje šíleně hodně mýtů, některé už jsem zmínila - že způsobují zpomalení ve vývoji a brání v pohybu, že se musí vyvařovat a žehlit, že jsou neekologické a stojí hodně peněz...  Taky, že musíte přebalovat po každém učurnutí, že protečou. Dnešní materiály jsou natolik savé, že dítě vydrží i 12 hodin, což mohu potvrdit - na noc použivám klasický čtverec a bambusovou vkládačku a malá mi vydrží od šesti večera až do šesti rána bez přebalení, a to v noci čůrá, protože 2x za noc pije. A opruzená z toho nikdy nebyla, pokud se ptáte na tohle, a ráno je veškerá moč v plence. Pokud to někomu přijde nehygienické, mě přijde daleko horší a krutější dítěti narušovat spánek, protože K. spí i při pití mlíčka, tak nevím proč bych ji měla budit na přebalování. V jednorázu jsou děti kolikrát celý den a přitom jednorázovky obsahují často parfémy, dioxiny, chlór, těžké kovy a další chemické látky, které způsobují podráždění pokožky, a dokonce jsou absorbovány pokožkou do těla. Další mýtus je o nepohodlí a horku. Vychytané střihy, materiály i sklady plenek zaručí dítěti maximální komfort a co se týče horka - bavlna, bambus i PUL na svrchních kalhotkách je mnohem propustnější než kterákoli jednorázovka. Další mýtus je, že se ve všech nových typech plen špatně orientuje. Ve skutečnosti na netu najdete mnoho stránek s informacemi, v každém větším městě specializovanou prodejnu, skupiny na FCB nebo určitě v okolí najdete kamarádku, či známou která ráda poradí, MC kde pořádají přednášky o látkovkách atp.

K.

Žádné komentáře:

Okomentovat