čtvrtek 3. listopadu 2016

RADY PRO NOVOPEČENÉ MAMINKY

První rok mateřství mi otevřel oči v mnoha věcech. Něco dělám správně, něco jsem podcenila a něco bych vysloveně udělala jinak. No a tady je souhrn rad vyplývajících z mých zkušeností.

Po porodu:
1) Žádné návštěvy v šestinedělí. Maximálně takovou, která přijede na hodinu, pomojá miminko, uvaří si kafe a jede. Nejlepší návštěva je ta, která přiveze oběd.
 2) Žádné cestování s šestinedělňátkem. Nenechte se přesvědčit ani na jubilejní oslavu, tahle doba hájení je totiž jen o vás, o miminku, manželovi (partnerovi). Tak si ji užívejte v klidu domova a neohrožujte dítě bacily a sebe nervozitou. Chytří lidé to pochopí.
3) Spát, spát a zase spát. Kdykoli to jde. I když máte doma bordel jak v tanku. I když máte pocit, že máte spoustu sil. Nemáte. Ty síly časem dojdou a pak už nebudete mít rezervu, kterou jste vyplýtvala na úklid, vaření, blbosti, návštěvy atd.
4) Úklid neuteče. Každá minuta s dítětem je unikátní a už se nikdy nevrátí, tak si dejte na začátku oraz od povinností. Jasně ve špíně umřít nemusíte, ale mytí oken, generální úklid atp. jistě počká.
5) Nestudovat každý prdík. Nejlépe je nečíst žádné knihy, nesurfovat na netu a neptat se kamarádek (každá stejně bude mít jinou radu). Moc informací škodí, snažte se nic nehrotit a poslouchat svou intuici.
6) Zavolat kojnou. Pokud máte jakékoli problémy s kojením nebo se jen necítíte, obětujte peníze a zavolejte laktační poradkyni. Nečekejte. Třeba byste si ušetřily problémy jako já viz zde.
7) Spokojená matka=šťastné dítě. Mějte na paměti, že každá vaše nálada se odráží. Vykašlete se na nepodstatné, dělejte jen co chcete a věnujte se sobě a dítěti.
8) Mazlete se. Nejen s dítětem, ale i s partnerem, obejměte rodiče, kamarádky. Kdykoli je čas. Budete se cítit milována a stejné poselství budete předávat vašemu drobečkovi.
9) Zapojte tátu. Do všeho, bez výjimek. Vyplatí se vám to. Když půjdete ven s kamarádkou, nebude vám volat s každou blbinou. (L. se dokáže o K. postarat v jakékoli situaci.)
10) Pozorujte. První tři měsíce vysledujte přirozené potřeby vašeho dítěte a podle nich sestavte přibližný režim a rituály. Pokud vám něco vysloveně nevyhovuje, pomalu a po krůčcích přizpůsobujte režim k obrazu svému.

V prvním roce:
1) Dodržujte pravidla 3), 4), 5), 7), 8), 9) z Po porodu.
2) Navykněte drobka na další lidi. Nechte je hlídat a vyražte ven. Opravdu to sladké nemluvňátko v době vaší přítomnosti nezahyne a ani si neponese žádné následky.
3) Nepřehánějte to s aktivitami pro dítě. 24hodinový program mu neprospěje, naopak nebude schopno samostatné činnosti.
4) Nepřehánějte to se svými činnostmi. Najděte si svůj life balance a věnujte se nejen sobě, ale hlavně dítěti. Ten čas už se opakovat nikdy nebude.
5) Hrajte si. Vraťte se do dětských let, buďte partnerem v prozkoumávání.
6) Najděte si čas pro sebe. Vyražte si sama s kamarádkami, zajděte si na procházku, na nákupy, oběd s kolegyněmi, napusťte si vanu... Cokoli, co vám dělá dobře a odreaguje vás. A nemějte výčitky, platí totiž pravidlo 7) z Po porodu.
7) Učte se od svého dítěte. Samo vám ukáže, jaké má potřeby. Chtěli jste absolvovat někdy kurz sebepoznání? Tak vaše dítě vám nastaví zrcadlo a odhalí vaše slabiny.
8) Nejste v tom sama. Najděte si někoho, komu můžete říct cokoli a nikdy vás neodsoudí. Někdy se stačí vypovídat.    
9) Věnujte se. Vaše malé to prostě teď potřebuje, a když se mu budete dostatečně věnovat, bude z něj vyrůstat vyrovnaný a rovnocenný partner pro život, který bude vždy vědět, že máma je tady pro něj. 

K.


Žádné komentáře:

Okomentovat