neděle 8. ledna 2017

AKTIVITY PRO DĚTI I. DÍL (12-18 M)

Rozhodla jsem se začít s novým seriálem článků aktivit pro děti. Možná tak někoho inspiruji a pro nás to bude deníček činností. Netradičně začínám současností, protože tu mám nejvíce v paměti, ale od příštího dílu pojedeme popořadě :-)

Čtení
Aktivita číslo jedna snad od narození. K leporelům přidáváme klasické knížky na listování, čteme větší množství textu a učíme vztahu ke knížce. Baví ji otvírání okének v knížce, i ukazování a poznávání nových předmětů, zvuků zvířátek (rozvíjí se pomalu řeč napodobováním) atp. Recenze knížek brzy přijdou v novém seriálu.
Kreslení a výtvarné aktivity
Kreslíme denně, pastelkami, tužkou, propiskou, voskovkami... Nejoblíbenější jsou maxi voskovky (Dračík 4Kč/kus). Od nejistých čárek se K. dostává k výrazným, silným čárám po celém papíře, zkouší kreslit i kolečka. Zkoušíme různé aktivity s prstovými barvami - kreslili jsme na obří papír,  kolíčky s připnutou houbičkou namočenou v barvě... Baví nás lepení nálepek (já odlepím, K. přilepí), tiskáme razítky, vymalováváme vodové omalovánky


Taky jsme zkoušeli lepit listy na papír nebo šňůrky do lepidla/na oboustrannou lepící pásku


Pohyb
Umožňujeme K. rozmanitý pohyb, ať už běhala po čtyřech nebo teď po dvou. Oblíbené je podlézání (např. stolu, židlí, nízké kladiny), přelézání nízkých překážek, přesouvání nábytku (např. stolečků), přenášení věcí, vylézání  a slézání schodů (prvně po čtyřech, později i po dvou), chůze do kopce a z kopce, v různém terénu atp. Taky vozíme v Tatře, nebo tlačíme Tatru/kočárek (i velký), baví nás různé skluzavky, houpačky, trampolíny. Oblíbené jsou i balóny (různě velké), do kterých kope, hází je, sbírá atp.Tanec
 Stačí pustit dětské písničky a K. to rozjede. Kolem roku se jen pohupovala, později začala pérovat, točit se, teď už se snaží napodobit různé pohyby a její styl se stále zlepšuje.

"Dospělé" aktivity
 Dáváme možnost K., aby si co nejvíce dospěláckých činností vyzkoušela. Pro ni je to hra, a zároveň nácvik dovedností do budoucna. Takže utíráme prach (má vlastní rozprašovač s vodou), vysáváme, zametáme, utíráme stůl, vyklízíme myčku, odmražovaly jsme mražák atp. Taky ji necháváme samou papat lžičkou/vidličkou, rukou, pomáhá nám oblékat se (a sama si dává na hlavu cokoli najde nebo se zdobí korálky). K. je taky malý fotograf, i když máme zrcadlovku, necháváme ji cvakat a nejen, že jí to baví, ale občas vznikne docela pěkná fotka, dokonce už vyfotila i nás (v 11 M).

Hračky
Snažíme se zachovat heslo méně je více a hračky průběžně proměňovat. Každé dítě je individuální a baví ho něco jiného. Obecně má ráda panenky a péči o ně (vozí v kočárku, krmí, poplácává po zádech, dává pusinky, dává spát), dětská doktorka, vaření (v čemkoli), psychomotorické hračky (vkládačky, šití, navlékání korálků) a hudební hračky. K Vánocům dostala kynetický písek a ten můžu vřele doporučit, dá se různě tvarovat, krájet, stavět a bourat bábovičky.


I na tohle období jsem vytvořila pár DIY hraček vhodných k rozvoji motoriky. Úplně nejzákladnější je překládání drobných předmětů (knoflíky, kamínky apod.) z různých krabiček do jiných nebo do sklenek s různě širokým hrdlem. Z obyčejné krabice vyřezáním otvoru vznikne vkládačka na knoflíky. Super je taky prasátko a vkládání drobných. Do krabice nasypete kukuřičnou mouku (kdyby ji náhodou chtělo dítě ochutnat) a schováte předměty.


 Navlékání knoflíků se lze naučit jednoduše pomocí jednoduché hračky. Quiet book je stále v oblibě (viz zde). Zabaví i různé kuličkodráhy.


 Oblíbená je deska na přiřazování tvarů pomocí suchého zipu. Vánoce byly skvělou příležitostí k nácviku vykrajování.
 
Šuplíky, skříně, krabice a jiná tajuplná místa
Milovaná aktivita je vytahovat věci odkudkoli. Takže žádný šuplík, krabice či jiná schovka se před K. neschová. Je z toho sice nepořádek, ale shodli jsme se, že ji necháme poznávat. Časem ji každé místo omrzí, takže po nějaké době přestane kramařit a zase si najde něco jiného. Na návštěvách striktně ale trváme, že to nesmí.

Připravené prostředí
V tomto období se snažíme co nejvíce přizpůsobit prostředí, aby měla K. vše co potřebuje na dosah (inspirací mi jsou principy Montessori). Postupně dávám dolů knížky, oblečení, hračky a přibudou i další věci. Má svoje hrací ostrůvky - v obýváku, v budoucím pokojíku, knížky v knihovničce a nejpoužívanější v obýváku.
 
Pokračujeme taky ve zpívání (někdy si brouká s námi), s říkankami (Koulela se ze dvora, Kolo, kolo mlýnský...), pouštíme pohádky, písničky a zvuky zvířátek na netu. 

U veškerých aktivit ale platí, že méně je více. Údajně i 15 minut denně plné pozornosti rodiče stačí k tomu, aby se dítě dobře rozvíjelo. Některé aktivity děláme denně (čteme, kreslíme, hýbeme se, tančíme...), jiné hlavně psychomotorické tehdy, když je čas na přípravu, a hlavně když je K. odpočatá.

K.


Žádné komentáře:

Okomentovat