čtvrtek 2. března 2017

AKTIVITY PRO DĚTI III. DÍL (3-6 M)

A pokračujeme... Další tři měsíce u nás byly opět velmi dynamické, co se týče vývoje, ostatně jako u každého miminka v každém období. S K. jsme pořád dělali všechny aktivity z předchozích měsíců a některé jsme přidali, viz níže...
 
Pohyb 
K. miluje pasení koníčků, tak ji tuhle polohu nabízíme častěji a na delší dobu. Pobízíme ji, aby se natáhla po hračce. Na zádech se snaží natáhnout po předmětu a už ho i sama uchopí. Takže zavěšujeme hračky, na dece je dáváme různě na její dosah. Stimulujeme štěrkáním. Oblíbená poloha je v klokánku (držíte jednou rukou hrudníček, druhou pod dupkou, čelem od sebe v zhruba 45 stupních, dítě tak má přehled). Dítě v téhle době nejvíce poznává ústy takže na řadě jsou i kousátka a různé předměty, které si může chytat a žužlat. Postupně je také důležitá motivace k otočení se na bok za hračkou, procvičovat to jde například pomocí válení sudů (opatrně s pomocí). K. nedáváme do sedu, nepodporujeme pasivní sed. V tomhle období se objevuje tzv. druhé vzpřímení (při pasení koníčků má dítě natažené ruce).

Mluvení
Děláme na ni brrr, brm a ona se nás snaží napodobit. Stále komunikujeme dialogem, popisujeme co děláme.

Čtení
Nabízíme jednoduchá leporela, aby si je sama ožužlávala, zkoušela otáčet a uchopovat.

Hra Kde je? a jiné blbůstky
Oblíbená hříčka, kdy dítě lehce překryjete plenou a hledáte ho se slovy "Kde je K?" a pak ho odkryjete se slovy "Kuk". Rozesměje to každé mimi. Taky ji baví různé lechtání po nožkách, tělíčku, prdění pusou na bříško a jiné škádlivé hry.

Zrcadlo
Stimulujeme K. tak, že jsme před ní dali zrcadlo. Snaží se natáhnout ke svému obrazu, kouká se na grimasy atp.

Zapojování do běžných věcí
Například zkoušíme rozsvěcovat, zavírat společně dveře... Při zavádění příkrmů nechat zkoušet chytat lžičkou, dávat kousky do pusy atp.


Hračky
Je to obrovské období zkoumání, takže nejvhodnější jsou různé materiály - dřevo, sáčky, látka, papír, plast... Oblíbené jsou věže z kostek, které může bourat.

Vana
V 6M se K. začíná koupat ve velké vaně a moc si to užívá. Učíme ji čvachtat, políváme, nabízíme knížky do vany.
 

Aktivity
1) zkoumá rukama a nohama různé povrchy a materiály


2) zvířátka ve vodě na plechu  

Žádné komentáře:

Okomentovat